V Polsku proběhla první aukce komiksů

Hladinu českého rybníka už nějaký čas čeří diskuse o aukčních prodejích tvorby Káji Saudka. Tuzemský trh s komiksovými originály se teprve rodí a jistě bude zajímavé sledovat, jestli se kromě Saudka objeví další kreslíři, za jejichž díla budou zájemci ochotni dát statisícové sumy.

Podobné formování trhu probíhá také v Polsku, kde aukční síň Desa Unicum uspořádala 13. února vůbec první polskou aukci komiksu a ilustrace. Na dražbě nebyla zastoupena tvorba Grzegorze Rosińského, mezinárodně proslulého tvůrce Thorgala, jinak se ovšem nabízely výtvory prakticky všech tamních klasiků. I u nás je například známý Bogusław Polch (Funky Koval, Lidé a netvoři), Mieczysław Wiśniewski (Kapitán Kloss) nebo Zbigniew Lengren (Profesor Filutek).

Suverénním vítězem dražby se stala Christova pérovka ze série Kajtek i Koko. Její nový majitel za ní bez aukčních poplatků zaplatil 22 000 zlotých, tedy přibližně 143 000 korun. Příběhy dvou námořníků původně vycházely na pokračování v deníku Wieczór Wybrzeża od 50. do 70. let 20. století a později se dočkaly řady sešitových reedic.

Na pomyslném druhém místě skončila Chmielewského kresba vztahující se k jeho populárnímu dětskému cyklu Tytus, Romek i A’Tomek. Stála 11 000 zlotých, tedy 71 500 korun.

Bronzový stupínek si rozdělily Lutczynova parodie Supermana s Polchovu skicou motivu pro obálku kriminální řady Kapitan Żbik. Obě díla stála 8 000 zlotých, což je přibližně 52 000 korun.


Všechny dražené práce i prodejní ceny si lze prohlédnout zde, aktuální kurs se pohybuje kolem 6,50 korun za jeden polský zlotý.

One thought on “V Polsku proběhla první aukce komiksů”

  1. To jsou fakt nádherný věci…

    Super, jak se k některým dílům dražily perokresby i barevné podklady, na to už se dnes nedbá a koloruje se přímo originál. Následuje naprostá nemožnost kvalitně separovat barvy… takhle bohužel pracoval i Kája Saudek, koloroval přímo do originálu a podle toho taky většina jeho komiksů po tiskařské stránce dopadla… Zvlášť perokresbu dělá každý mistr, včetně Moebia… začne s tím také někdo z Generace 0? :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *