ZeNgramovali jsme comics

Když jsem si přečetl článek o nové službě společnosti Google zvané Ngram Viewer, která vznikla jako doplněk k obří googlovské digitalizované knihovně, musel jsem hned vyzkoušet, jestli dokáže podat i nějaké relevantní informace o komiksech. Její jedinou funkcí je totiž vyhledávání četnosti jednotlivých slov v knihách a to pro daný jazyk a dané období. Nebylo tedy od věci zadat anglické slovo comics pro celé minulé století a ejhle, vidíme od dvacátých let pozvolný a pak strmý nárůst výskytu tohoto slova a pak bum ho – Wertham. Lépe řečeno vydání knihy Seduction of the Innocent (Svádění nevinných) psychiatra Fredrica Werthama v roce 1954 a s ní počátek tažení proti komiksu, které se evidentně zdařilo. Nebohé slůvko comics se pak kutálelo z kopce prakticky až do sedmdesátých let, kdy ho nástup stříbrného věku komiksu a undergroundové tvorby opět přivedl životu. Nicméně dostat se na původní četnost/popularitu se komiksu podařilo až v polovině devadesátých let.

5 thoughts on “ZeNgramovali jsme comics”

  1. Velmi zajímavé, takovéto výkyvy by člověk nečekal; comics tedy evidentně vděčí Werthamovi kromě jiného i za značnou popularizaci.

  2. No jo, ja jsem to poplet. Myslel jsem, ze diky Werthamovi dosahlo slovo comics nejvetsiho vyskytu, coz je vlastne nesmysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *