Živel píše o komiksové válce v Česku

Živel 31

Nové číslo overgroundové revue Živel přináší i něco málo komiksových témat. Hned úvodní rozhovor s Janem Saudkem přináší pár vzpomínek na bratra Káju a je navíc doplněn hutnými ukázkami z časopisu Tuleň, který bratři v mládí vydávali. Zajímavým by mohl být i rozhovor s Milanem Resselem (Desetioký, Dobrodružství Thuvie z Ptarhu, Kraken), který je ovšem velmi krátký a hlavně zcela opomíjí autorovo nejzásadnější, sic nikdy nevydané komiksové dílo – Abo Falio.

Ještě rozpačitěji pak působí článek Vojtěcha Čepeláka Comics: válka v ČR snažící se pojmout situaci komiksu u nás jako válečný konflikt. Autor se zde i přes veškerou snahu o nadsázku nechává strhávat pro-komiksovým horlením sahajícím až k definování nepřátel a končícím autorovou mučednickou smrtí…

Zároveň je také na stránkách Živlu ke stažení předchozí 30. číslo v pdfku, kde si můžete přečíst například rozhovor s Nikkarinem.

6 thoughts on “Živel píše o komiksové válce v Česku”

  1. Osobně si myslím, že českému komiksu nejvíc škodí právě lidé typu Vojty Čepeláka, kteří se nedokáží smířit s tím, že s komiksu se stává zcela legitimní forma, jež už nepotřebuje svá ochranářská ghetta. A dost mě překvapuje, že Živel poskytuje podobným textům místo.

  2. Jooo, to je to, co psal v hospodě a chtěl naše vyjádření :D

  3. Českému komiksu vadí jen různé žabomyší půtky a slaboduchá kresba Tomáše Kučerovského:-)))

  4. A není to náhodou tak, že právě Čepelákův text je na umělém vytváření nepřátel a tím pádem umělém vytváření žabomyších válek v principu postavený?

  5. Proti gustu žádný dišputát. Já ale považuji Tomáše Kučerovského za jednoho z nejkvalitnějších českých komiksových výtvarníků.

  6. Neshledávám ve Vojtově článku absolutně žádný výpady proti nikomu. Popisuje českou scénu komiksu a myslím, že tam je spusta dobrých informací (například o cenách, o scénářích atd). To, že to pojal jako bojovou hru je jen metaforická zkratka, taky jsem mu ji vytýkal, ale nakonec respektoval. Co se týče Kučerovského, Tome, to se jen opakuju v tom, co jsem ti říkal už osobně. Prosím, nemůžu si pomoct, ale prostě mi nesedí. Někomu zas třeba jo, ale tak to zkrátka je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *