Lucky Luke asistoval u osidlování Oklahomy

Osídlování Oklahomy

Děj nejnovějšího 18. dobrodružství Luckyho Luka můžeme kupodivu časově i místně přesně situovat. Kolonizaci Oklahomy totiž vláda Spojených států oficiálně zahájila dne 22. dubna 1889. Aby vše probíhalo podle pravidel a aby nikdo nemohl fixlovat, povolaly úřady muže nejpovolanějšího, který jediný byl schopen při tak velké akci udržet pořádek, totiž (jak jistě tušíte) Luckyho Luka. Ten s klidem, s přehledem i s nadhledem sobě vlastním dbá na to, aby žádný ze zájemců o oklahomskou půdu nevyrazil předčasně (tj. před polednem shora uvedeného dne). Později pak Lucky Luke bdí nad klidným životem amerických průkopníků v osadnickém městečku Boomvillu.

Od dosud publikovaných dobrodružství našeho hrdiny se nové album odlišuje především tím, že nemá rozsáhlejší zápletku; jde jen o sled zábavných gagů a zádrhelů, které Lucky Luke dokáže vždy včas a rychle vyřešit. Jeho bělostný šemík zde dosud nenosí své pověstné jméno Jolly Jumper a se svým pánem nevede ironické rozpravy. Pouze si na str. 5 upřímně zařehtá. Překvapí nás rovněž (na str. 21) dvě mrtvoly, oběti sousedského nedorozumění.

Za zvláštní zmínku ovšem stojí postava mírně natvrdlého tlouštíka jménem Dopey, kterého Morris nakreslil jako karikaturu významného francouzského filmového herce Michela Simona (1895-1975). Ten se (Dopey, ne Michel Simon) pod nenápadným vedením Luckyho Luka postupně změní z otloukánka a pasivního společníka intrikána Kojota Willa na zodpovědného starostu a vůdčí osobnost Boomvillu (v sérii o Luckym Lukovi věc to nevídaná!).

Nedávno ukončená volební kampaň v naší republice nám jistě umožní s gustem vychutnat přípravu a průběh voleb starosty Boomvillu. Také zakončení alba, které ve čtenáři zanechá přídech nahořklé melancholie, je mimořádně zdařilý.

Příběh Osídlování Oklahomy byl prepublikován roku 1958 v číslech 1046 až 1070 časopisu Spirou a nakladatelství Dupuis jej vydalo roku 1960 jako 14. album v pořadí série Lucky Luke. Doporučuji jej všem, kteří se chtějí na pár minut příjemně pobavit.

P. S.: Tomu, kdo si chce přečíst něco o Oklahomě, doporučuji kliknout na adresu www.cs.wikipedia.org/wiki/Oklahoma.

Lucky Luke #18: Osídlování Oklahomy
scénář: René Goscinny; kresba: Morris
Egmont ČR, 2010
záznam v comicsdb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *