Rychlé šípy slaví sedmdesátiny

17. prosinec 1938 se zapsal do dějin českého komiksu jako den, kdy vyšlo číslo Mladého hlasatele s úvodním příběhem Rychlých šípů – prvním realisticky kresleným domácí seriálem, jenž navíc suverénně pracoval s textovými bublinami. Šťastné bylo setkání talentovaného scénáristy Jaroslava Foglara s kreslířem Janem Fischerem, který měl mimořádně dynamický styl a díky pobytu ve Velké Británii také živou osobní zkušenost s progresivní podobou komiksu. Rychlé šípy záhy zaznamenaly velký čtenářský úspěch a už na přelomu 30. a 40. inspirovaly řadu dalších autorů k podobně pojatým seriálům. Když se oba tvůrci po skončení II. světové války k Rychlým šípům vrátili, byl vykreslený Fischer v životní formě. Brzy ale přišel komunistický převrat a s ním zákaz komiksu jakožto úpadkové formy importované ze Západu. Nepomohl ani dobře známý pokus zachránit Rychlé šípy tím, že přestanou užívat textové bubliny a vydají se pomáhat na stavbu mládeže.
V 50. a první polovině 60. let se Foglarův a Fischerův komiks dostal do zvláštní pozice – byl sice zakázaný, ale v prostřední, které bylo odříznuto od vývoje ve světě, dlouho představoval jeden z mála inspiračních zdrojů, a tak totožné syžety používala řada seriálů líčících dobrodružství nejrůznějších pionýrských družin. Když na sklonku 60. let došlo k politickému uvolnění, dostaly Rychlé šípy další šanci a souborné sešity s jejich příběhy se přerodily v regulérní komiksový časopis. Jan Fischer ale už byl po smrti a jeho kreslířský nástupce Marko Čermák nedokázal udržet vysoko nastavenou laťku. Ostatně i Jaroslav Foglar si situaci poněkud ulehčil, když pro některé nové příběhy použil náměty, které už dříve vytěžil v seriálu Kulišáci. Postupující normalizace pak slavný komiks na počátku 70. let zase rychle smetla ze scény.
Počtvrté procitly Rychlé šípy až po roce 1989. Jejich souborné vydání v pevné vazbě představuje prodejně mimořádně úspěšný titul, který vychází v nových a nových dotiscích. Zvláště ta část Foglarových scénářů, která má nepokrytě výchovný obsah, už sice viditelně zestárla a současná komiksová scéna má naštěstí na dosah nejaktuálnější podněty z celého světa, nicméně ani 70 let od svého vzniku nejsou Rychlé šípy čtivem pouze pro nostalgiky.

rs.jpg

One thought on “Rychlé šípy slaví sedmdesátiny”

  1. “A prý nějaký hoch Mecíř ho k tomu navedl, pane řediteli.”
    “Jakže to říkal ten Mirek? Nekuř a cvič a zakrátko budeš zase chlapík”
    Nezapomenutelné hlášky… Patřím ke generaci, která RŠ zná právě až ze souborného polistopadového vydání. A ano, udělali na mě opravdu velký dojem (přečeteno několikrát).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *