Nakladatelství Crew se po letech marného snažení a čtenářského pruzení konečně pouští do japonských komiksů. První tři série jsou vybrané dokonale: Crying Freeman drží linii crwáckých drsňáren, kde nechybí sex a násilí, temný Death Note je chytrý a tuze návykový mainstream, a populární mix komedie a bojovky Naruto se řadí k titulům, které mají pro Crew komerční potenciál, třeba jako Simpsonovi, Dilbert nebo Calvin a Hobbes.

Už na Crweconu by mělo být připravené české vydání erotické gangsterky Crying Freeman: Plačící drak. Na webu Crwe si již můžete prohlédnout ukázky, níže si vypomůžeme anotací. „Doufáme, že se chytne a
budeme pokračovat i sérií Lone Wolf and Cub a tak dále,“ napsal nám Jiří Pavlovský.

„Jmenuje se Jo Hinomura a je nájemným vrahem čínské mafie zvané Sto osm draků. V kriminálním podsvětí, které z něj má strach, je však známý jako Plačící drak, zabiják, který nad osudem svých obětí prolévá slzy. Mladý, krásný a citlivý umělec Jo byl svými dračími pány psychologicky naprogramován, aby zabíjel na rozkaz. Vůli svých pánů se vzepřít nemůže, oni však zase nemohou zastavit jeho slzy lítosti. Manga Crying Freeman, kterou napsal legendární Kazuo Koike, autor série Lone Wolf and Cub (Osamělý vlk a vlče), a nakreslil nedostižný Rjoiči Ikegami, je čtením pro dospělé se vším všudy: je temná, násilná, morálně složitá a eroticky nabitá. Po celém světě je považovaná za mistrovské dílo v oblasti komiksů pro dospělé a je jedním z klenotů mezi dnes již klasickými mangami.“

Když Zoner Press začal na český trh chrlit třetiřadou mangu a spustil facebookovou stránku Manga Zoner, nejvíc komentářů se ptalo, jestli vyjde Death Note. Dvanáctidílná série od scenáristy Cugumiho Ohby a kreslíře Takešiho Obaty je mezi českými otaku dost populární a obecně patří k nejslavnějším mangám vůbec. Sen o české edici se teď fanouškům skutečně vyplní, i když zpráva přichází jako rána na solar od nakladatelství Crew, které ročně vydá tři díly.

Příběh thrilleru Death Note: Zápisník smrti se s přibývajícími stranami komplikuje a košatí, začíná však u mladíka Lighta, který najde „diář“ boha smrti a rozhodne se s jeho pomocí změnit svět. Stačí do sešitu napsat něčí jméno a „vyvolený“ zemře. Mechanismus má několik omezení, ale také šikovných vychytávek, podle nichž můžete zvolit přesnou příčinu nebo čas úmrtí. A tenhle samotný koncept vymysleli autoři tak dokonale, že na něm utáhnou cca 2000 stran příběhu. Light začne ve velkém kosit kriminálníky, což upoutá pozornost médií i policie, která začne na případu spolupracovat s nejlepším vyšetřovatelem na světě. Počáteční hra na kočku a myš se rozroste do epických rozměrů, chystá čtenářům jedno překvapení za druhým a dokáže jim do hlavy vnutit i morální otázky. Jak byste asi s takovým zápisníkem zacházeli vy? Vrcholový komiksový kritik Joe McCulloch (píše pod přezdívkou Jog) považuje Death Note za jeden z nejlepších komiksů desetiletí a vedl o něm obšírný rozhovor s blogem The Comics Reporter.

Podle mangy vzniklo anime, později japonská hraná adaptace, a hollywoodské verzi se upsal scenárista a režisér Shane Black (ale zároveň vzal režii třetího Iron Mana).

Rozdováděný Naruto je čtení pro mladší čtenáře a možná cesta pro financování náročnějších titulů. V domácím Japonsku řada překročila 100 milionů prodaných výtisků, celkem čítá 55 svazků, z toho 27 patří do první uzavřené kapitoly (u nás bude vycházet šestkrát ročně). České děti znají anime na motivy komiksu z kabelovek Jetix a Animax, ve světě k Narutovi patří také rozsáhlý merchandising, který si nezadá se sběratelským vesmírem Hvězdných válek.

Titulní hrdina fantasy série s komediálními vsuvkami je dvanáctiletý kluk s démonem v těle. Což tady není myšleno jako metafora, krátce po narození do něj zakleli démona, který předtím zdecimoval Narutovu vesnici. Životní pouť bojovného kluka má jediný smysl – chce se stát uznávaným nindžou a vládcem vesnice. Společně s přáteli se učí nová kouzla a bojové techniky, hrají si zkrátka na kombinaci Pokémonů a Dragon Ball.

Vypadá to, že pravé manga šílenství má Česko ještě před sebou. Crew může konkurovat jak pubertálnímu Zoner Pressu, tak dospělé nabídce nakladatelství Hanami. Na kterou z nově ohlášených sérií se těšíte nejvíc?