Bublifuk jede plnou parou vpřed

Bublifuk2_uvod

UKÁZKY > Právě vychází druhé číslo magazínu pro děcka Bublifuk. Titulek Plnou parou vpřed uvozuje kresbu Tomáše Kučerovského k jeho steampunkového příběhu Hilfréd Hubertus Babočka. Časopis obsahuje pokračování již rozjetých příběhů, které se nezadržitelně derou kupředu, plus nějaké ty drobnosti a profil Josefa Ulricha.
(Pokračování textu…)

Úsměv Rainy Telgemeierové vás vskutku udolá

smile_uvod

RECENZE > UKÁZKY > Původně jsem tuto recenzi vůbec psát nechtěl. Úsměv jsem bral jako zajímavý fenomén a dobrý tah Paseky, zaměřený ovšem spíše na čtenářky Pupíků, které sice všichni chválí, ale já je nečtu. Taky bych měl v úvodu zmínit, že recenze není nezaujatá, protože jsem se nechal na loňském KomiksFest!u uplatit usměvavými hochy z Paseky, kteří mě nejprve nakrmili muffinem s ikonickým úsměvem z obálky a posléze mi narvali kapsy reklamníma balónkama pro děcka.
(Pokračování textu…)

Pas faux pas #067: Konfrontace

67Konfrontace

Tak zase ta heydrichiáda: Kersten, lékař Himmlerův

himm_uvod

Po desetiletích mlčení se zdá, že atentát na Heydricha objevili a podrobili zuřivým reinterpretacím snad všichni komiksoví autoři, které aspoň trochu zajímá druhá světová válka. Naposledy tak učinili loni v září kreslíř Fabien Bedouel a scénárista Pat Perna, kteří vydali už druhé album o osobním fyzioterapeutovi druhého muže třetí říše Heinricha Himmlera.
(Pokračování textu…)

Serpieriho Druuna prochází coby ženský Ahasver postapokalyptickým světem

druuna_uvod

RECENZE > Není to dávno, co byla v prostorách pražské Knihovny Akademie věd ČR uspořádána výstava fotografií ženských portrétů a aktů Karla Richtra Women: Scenes in the library. Cílem prezentace doprovázené přednáškou mělo být představení jedné z nejstarších fotografických technik – mokrého kolodiového procesu. Po třech dnech začaly bít na poplach dva spolky Genderová expertní komora a Kongres žen, které ji označily za sexistickou a dosáhly toho, že prezentace byla předčasně ukončena. Prý nepatří do těchto prostor, nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň. Nemám to za zlé těm dvěma spolkům, ostatně dělají svou práci, ale bohužel v chování odpovědných pracovníků Knihovny AV ČR vidím nebezpečný precedens do budoucnosti. Je zvláštní, že vedení knihovny proti výstavě zpočátku nic nenamítalo, ředitel instituce, který pak výstavu zrušil, viděl fotografie před samotnou akcí.
(Pokračování textu…)

Počet Rychlých Veverek v knihovničkách se brzo zdvojnásobí

veverka_uvod

UKÁZKY > Český komiks pro děti nevzkvétá, bylo by možno parafrázovat známý výrok Václava Havla. Prostor, který mají k dispozici obrázkové seriály domácích autorů, se v tradičních dětských časopisech dramaticky zmenšil a úroveň publikovaných prací často není příliš vysoká. Přesto se i v oblasti komiksu pro malé čtenáře objevují kvalitní počiny, díky kterým nemusí být výhledy do budoucnosti úplně pesimistické. Zdařilé práce vycházejí v několika nově založených periodikách a za pozornost stojí i některá samostatně vydávaná alba. K těm nejlepším určitě patří tvorba Pavla Čecha, nositele Magnesie litery z roku 2013. Jako skvělou zprávu proto lze brát skutečnost, že před nedávnem dokončil další dva příběhy z cyklu Dobrodružství Rychlé Veverky. Třetí album Bludiště vyjde na začátku února a vedle ústředního příběhu bude plné her a úkolů. O něco epičtější pak bude čtvrtý díl Přání, který by měl do knihkupectví doputovat o měsíc později – hlavní hrdina se v něm konečně potká s Ernestinou Borůvkouvou a zažije řadu dalších dobrodružství.
(Pokračování textu…)

Pas faux pas #066: Kontrola

#066Kontrola2

AARGH! 15 už je v tiskárně

A15_uvod

UKÁZKY > KomiksFest nedávno oslavil deset let, Crew2 s 50. číslem třináct let a AARGH! právě slaví patnácté výročí své existence. Aktuálně vydané číslo proto bude výjimečné – díky kvalitnějšímu papíru a rozsahu 180 stran přesáhne tloušťka jeho hřbetu 1 centimetr. Navíc zůstane zachována tradiční cena 175 Kč, tudíž se u jubilejního vydání podařilo cenu stlačit pod magickou hranici jedné koruny za stránku.
(Pokračování textu…)

Crew s pěti křížky na hřbetě a stále na kvadrát

c50_uvod

UKÁZKY > Magazín Crew, lépe řečeno „Krev na kvadrát“, se dožil již padesátého čísla, což pokládají jeho tvůrci z nakladatelství Crew za tak významný milník, že celé číslo obohatili nostalgickým vzpomínáním a nevšedními bonusy. Čtenář se bude moci dočíst něco z porevoluční minulosti vydávání komiksů u nás, jak se tu vlastně postupně budoval ten komiksový kapitalismus. Např. první Crew se pod taktovkou několika vydavatelů v letech 1997-2002 dožila jednadvaceti čísel, aby se o rok později za klasických vydavatelských manévrů znovu zrodila pod názvem Crew2, s kterým to táhne s občasnou změnou konceptu do teď (a další změna už se chystá na letošek).

50 čísel je jistě dost pádný důvod pro oslavu, zvlášť když si uvědomíme, že plocha obálek všech čísel překročila 3 metry čtvereční. To docenilo několik českých autorů jako např. Jiří Grus, Dan Černý či Petr Kopl a do čísla věnovali své oslavné kresby. Nejdál to dotáhl Michal Suchánek s lehce perverzními oblékacími vystřihovánkami redaktorů (ty si můžete doplnit např. balónky nebo zmrzlinou). Na závěr stačí dodat jediné: Všechno nejlepší!
(Pokračování textu…)

Pas faux pas #065: První sníh

65PrvniSnih

Jdi na začátek